DRUKOWANIE
Proszek jest rozprowadzany cienką warstwą na platformie wewnątrz komory roboczej. Drukarka podgrzewa proszek do temperatury nieco niższej od temperatury topnienia surowca, co ułatwia laserowi podniesienie temperatury określonych obszarów złoża proszku podczas śledzenia modelu w celu zespolenia części. Laser skanuje przekrój modelu 3D, podgrzewając proszek do temperatury tuż poniżej lub tuż przy temperaturze topnienia materiału. To łączy cząstki razem mechanicznie, tworząc jedną stałą część.
Prawdziwą zaletą jest to że niestopiony proszek podtrzymuje część podczas drukowania i eliminuje potrzebę stosowania dedykowanych konstrukcji wsporczych dla modeli o złożonej geometrii.
Następnie platforma opuszcza się o jedną warstwę do komory roboczej, zwykle o grubości od 50 do 200 mikronów, a proces powtarza się dla każdej warstwy, aż do ukończenia części.
Możliwość drukowania w środowisku azotu umożliwia stosowanie ekskluzywnych materiałów, takich jak nylon wzmocniony włóknem węglowym oraz pozwala uzyskać niespotykaną jakość i powtarzalność wydrukowanych części.
CHŁODZENIE
Po wydrukowaniu komora robocza musi lekko ostygnąć wewnątrz obudowy drukarki, a następnie na zewnątrz drukarki, aby zapewnić optymalne właściwości mechaniczne i uniknąć deformacji części.